top of page

תכנית העצמה אישית

תכנית התערבות טיפולית המבקשת לחולל שינוי בדפוסי החשיבה וההתנהגות של הנערים באמצעות התנסות באתגרים ובחוויות חיוביות

indoor-outdoor 

באמצעות  מגוון פעילויות indoor-outdoor  מהנות ומאתגרות, הנערים לומדים להתמודד עם קשיים, לחיות בקבוצה, לסמוך על עצמם ועל חבריהם, לסייע ולהסתייע בהם.

פרויקט ממשתקם למשקם - חוות סוסים טיפולית

הפעילות בחוות הסוסים הטיפולית היא פרויקט הדגל של תכנית ההעצמה. חוות הסוסים נבחרה כזירה שבה יושם דגש על נושא ראיית האחר, אמפתיה ויחסי תורם-נתרם, וזאת בין היתר מאחר שהסוסים מהווים מראה מתמדת להתנהגותו של הנער.

בחווה עוסקים הנערים בעשייה ולמידה קבוצתית ופרטנית, אשר במרכזם עובר הנער ממצב שבו הוא מרוכז בעצמו למצב שבו הוא דואג לסוסים ולרווחתם ותורם לקבוצה שלו ולאוכלוסיות שונות הפועלות בחווה.

אחת לשבוע מגיעים הנערים לחוות הסוסים ליום פעילות מלא הכולל:

 • חניכה של נערים חדשים בקבוצה

 • נערים בשלבים מתקדמים משתלבים כמסייעים בפרויקט של נוער בספקטרום האוטיסטי, אשר מגיע לחווה, ובכך הם גם תורמים לקהילה.

 • שיחות עיבוד בתחילת וסיום כל יום פעילות

 • שיעורי תקשורת/עבודת קרקע עם הסוס (Horsemanship)

 • שיעורים עיוניים בנושא הסוס וסביבתו

 • טיפול בסוס וסביבתו (האורווה והציוד)

 • שיעורי רכיבה פרטניים/קבוצתיים

 • טיולי שטח

בנינו תכנית שלבים מובנית המסייעת לנער לעבור תהליך מ-"מתחיל", הלומד להתנהל בחווה ולרכוב, אל "מוביל בקבוצה" הדואג לרווחת הסוסים, מנהל תקשורת מיטיבה אל מול הסוס ותורם לנערים מתחילים של הפנימיה  וגם לאוכלוסיות אחרות הפועלות בחווה.

לצד תכנית השלבים הכללית, מושם דגש על תוכנית פרטנית המותאמת לכל נער בפנימיה ומתמקדת בכוחות שלו ובתהליך האישי שהוא נדרש לעבור.

לנערים המתקדמים בתכנית ניתנת אפשרות להשתלב בתחום ספורט הרכיבה ולקחת חלק בתחרויות אזוריות הנערכות בחווה, כחלק מנבחרת החווה.

רכיבה על אופנים
חוות סוסים
גלישת גלים
מסעות ניווט רגלי בשטח
נערים במסע
4dc21cc5-e721-4887-84a1-59004f861c79_cr.jpg
נער רוכב על אופניים
רכיבה על אופניים

פעם בשבוע יוצאים הנערים לרכיבה בשטח בליווי מדריך ומתנדבים. רכיבת השטח אינה המטרה אלא האמצעי: בעזרת הרכיבה הנערים חווים מאמץ פיזי ומנטלי ממוקד מטרה, התורם לשיפור הקואורדינציה ולפיתוח יכולת הקשב והריכוז.
תמיד מרגש לראות את התהליך שעוברים הנערים. בתחילת הדרך חלקם חוששים לעלות על האופניים ומביעים תסכול וכעס בצעדים הראשונים. במשך הזמן הם לומדים להתגבר על המכשולים ולהנות מהרכיבה.  

דרך הרכיבה במקומות שונים בארץ הנערים לומדים להכיר את הארץ, יופיה והשתנות הטבע בעונות השנה.

גלישת גלים

מידי שבוע גולשים הנערים בים במסגרת מועדון גלישה בהנחיית מדריך מקצועי. הנערים לומדים להתמודד עם הים - סביבה לא מוכרת, טבעית ופראית. הפעילות מטפחת סבלנות, התמדה, חוסן וביטחון עצמי ומאפשרת לנערים להנות, להתאוורר ולחוות את הטבע.

מסעות ניווט רגלי בשטח

כשלוש פעמים בשנה יוצאים הנערים למסעות במדבר הנמשכים כחמישה ימים בהנחיית מדריך מקצועי ובליווי צוות הפנימיה ומתנדבים.
הנערים מתנסים בהליכה ממושכת, נושאים על גבם את הציוד האישי והקבוצתי, מנווטים, מכינים אוכל ומתארגנים ללינה בשטח.

במחקר שנערך ע"י ד"ר יעקב ראובן, אשר סקר במשך כ-15 שנים 300 בני נוער שביצעו מסעות הישרדות העולים על 5 ימים, עלו הממצאים הבאים:

 • עלייה בתחושת הערך העצמי

 • ירידה בתחושת חוסר האונים

 • ירידה כללית ברמת העבריינות עם קשר מובהק לעבירות רכוש.

12 צעדים
העשרה
קורס הכנה לגיוס לצה"ל

הנערים משתתפים פעמיים בשבוע בקורס הכנה לגיוס לצה"ל. הקורס מכין אותם לאתגרי השירות הצבאי, נוטע בהם תחושת מסוגלות ואחריות ומטפח את המוטיבציה לתרום לחברה. 

פעילויות העשרה חינוכיות/תרבותיות

במהלך כל השנה יוצאים הנערים לפעילויות העשרה חינוכית כמו: הצגות תיאטרון, ביקור ב"יד ושם", סיור בעקבות לוחמים, סיור לימודי במוזיאון  וסיור בצה"ל.

תכנית 12 צעדים
נגרות וקרמיקה
נערים בטיול ודגלי ישראל ברקע
מסע - ללשונית אנגלית.jpg
נער צועד על חוף ים

מטרת התכנית להתמודד עם בעיית ההתמכרויות לחומרים מסוכנים ולהתנהגויות מסוכנות המאפיינות רבים מהנערים המגיעים אלינו. במסגרתה, לומדים הנערים להכיר בבעיות, להגדיר אותן, לקחת עליהן אחריות ולבצע פעולות אקטיביות של שינוי מנטלי והתנהגותי. התכנית מועברת על ידי מנחה מקצועי בשיתוף עם מנהל הפנימיה, תומר בוהדנה, שגם הוא מדריך מוסמך.

תרמו לנו 

עיזרו להגשים את החזון 

heart_white.png
bottom of page